Obec Dlouhoňovice
je svým původem prastará česká osada založená pravděpodobně ve 13. století. Dle nepřímých indicií byla obec Dlouhoňovice založena jako manský statek při panství litickém. Později patřívaly Dlouhoňovice pánům ze Žampachu, což je hrad, z něhož dnes zbyla zřícenina asi 7 km od Dlouhoňovic. Na pozemcích kolem Dlouhoňovic se dařilo pšenici, proto zřídili žampašští jezuité roku 1648 dvůr, který sloužil jako výměnek baronky Bukovské. Po zrušení řádu v roce 1777 byl dvůr rozdělen mezi poddané.
Z historie se v Dlouhoňovicích zachovalo několik staveb. Nejstarší památkou je dřevěná zvonička z roku 1797, další pak zděná kaplička z roku 1803 či kamenný kříž z roku 1911, který stojí u bývalé budovy školy z roku 1887.
Dlouhoňovice s průměrnou nadmořskou výškou 416 m.n.m. leží v podhůří Orlických hor v těsné blízkosti města Žamberk. Neznalý návštěvník by ji mohl považovat za jeho městskou část. Možná i díky zajímavosti, že vlakové nádraží z roku 1873 ležící na katastru Dlouhoňovic nese název Žamberk. Historicky však mají obě obce společného pramálo. K bezprostřednímu sousedství došlo díky intenzivnímu stavebnímu rozvoji Žamberka.
Novodobá samostatná historie Dlouhoňovic je psána od roku 1990, kdy po referendu došlo k obnovení samostatnosti obce, která byla dosud součástí města Žamberk. V následujících letech došlo k významnému rozvoji obce. V současné době mají Dlouhoňovice 843 obyvatel a žijí bohatým sportovním i kulturním životem. Dlouhoňovice nabízejí návštěvníkům nejen uvedený pohled do historie, ale také okolí vhodné pro turistiku i cykloturistiku. Překrásný výhled na panorama Orlických hor je z místní unikátní Výhledny která se nachází v polovině naučné stezky. Tato začíná jako geologická stezka u vlakového nádraží a pokračuje do obce kde navazuje na naučnou stezku která vede lesem, všude jsou cedule s popisy, v lese vyřezávaná zvířátka která žijí v našich lesích v životní velikosti. Vše je vhodné pro chodce,cyklisty ale i maminky s kočárky. Částečně se dá trasa využít jako cyklotrasa od Žamberka přes naší obec na Písečnou kde začíná cyklostezka v Šušku na Valdštejn ,zde se dá jet na Letohrad a nebo na opačnou stranu na Ústí nad Orlicí.
Neopomenutelnou součástí dění v Dlouhoňovicích je sport. Celoročně využívaný sportovní areál nabízí Skatepark,fotbalové hřiště a multifunkční hřiště s umělou plochou, která umožňuje vyžití mnoha druhům sportů.V areálu je dětské hřiště a workautové posilovací prvky. V zimě si v areálu přijdou na své příznivci hokeje a bruslení. Lyžaři mohou využít osvětlený lyžařský vlek s umělým zasněžováním a upravované běžecké stopy. Celoročně je také k dispozici místní tělocvična, kterou lze využít ke sportování i kulturním akcím.
Po památkách, zajímavých místech i krásnou přírodou Dlouhoňovic provede návštěvníky naučná stezka. Její trasa seznamuje s historií i geologickým původem, zavede k Urbanově studánce, představí zvířátka z místního lesa a dovede až na Výhlednu. Občerstvení i ubytování nabízí Restaurace Pod Lipami.
Cesta naučnou stezkou
Celá stezka má délku 4,2km, začíná od nádraží ČD kde je na informační ceduli i mapa. Část stezky vede po obci ale část lesem, tato část je přístupná i cyklistům, pro rodiče s dětmi na kočárku je tato část průjezná pro ty rodiče kteří jsou fyzicky zdatní.(část po lesní cestě a část úseku po cestě s travním porostem, ze strany od hřbitova prudký kopec ze stanoviště 6 na stanoviště7)