Obecní úřad Dlouhoňovice
Školská 71
564 01 Dlouhoňovice

Telefon: +420 465 614 791

e-mail: urad@dlouhonovice.cz

Úřední hodiny:
Po, St: 14.00 - 17.00
Pá: 09.00 - 10.00
Telefon: +420 724 186 254
e-mail: starosta@dlouhonovice.cz

slideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshow

Dlouhoňovice - oficiální stránky

Stránka obsahuje Flash a z nejakeho duvodu se Vám nezobrazuje.
dnes je sobota 20.4.2019, svátek má Marcela

Průvodce obcí

Vystoupíte-li z vlaku, trať č. 021, na nádraží v Dlouhoňovicích, které má název Žamberk již od svého vybudování v roce 1874, jste v ulici Nádražní. Do stejnojmenného města byste se vydali vpravo. Vy se ale vypravíte do naší obce vlevo. Brzo dojdete na křižovatku cest U Dubu a Sídlištní.

 

U Dubu je název příznačný. Hned vás upoutá památný strom – Dub letní, jehož stáří je téměř 200 let. Vydejte se přes železniční přejezd. Vlevo u plotu je v polní cestě patník s nápisem ÖNWB. Je to značení železnice – Östereichische Nord West Bahn – Rakouská severozápadní dráha. Vpravo firma Topkarmoto - prodej a servis sněžných roleb pro celou Českou republiku. Nedaleko vás upoutá 96 metrů vysoký komín bývalé mlékárny. Proti němu tři panelové domy. Proto ulice Sídlištní. Na levé straně u panelové výstavby už objevíte informační tabuli, která vás nejen seznámí se stavbou sídliště, ale i s naší geologickou stezkou – „Kamenná stopa“. Tu budeme nyní sledovat a projdeme tak větší část naší obce.

 

Na křižovatce ulice Hlavní a ulice Zákopčí se dáme vpravo po Hlavní a dojdeme k parčíku. O tomto místě a umístěných kamenech se opět dozvíte z informační tabule. Pokračujeme dále na střední náves, křižovatku U Zvoničky, Ke Hřbitovu a Školskou. Ke zvoničce přejdeme přes mostek, ty jsou zde tři. Z informační tabule se dočteme nejen o historii zvoničky, ale i o umístěném zvonu. Vedle zvoničky jsou balvany křemene – typické horniny, která se vyskytuje na zdejších polích. Vrátíme se a přejdeme k ulici Školská. Tady nás před prodejnou upoutá zatím největší, více jak čtyřtunový kámen naší stezky. Z informační tabule se dozvíte nejen o něm, ale i o stavbě prodejny, restaurace, penzionu a kulturního zařízení. V blízkosti si můžete všimnout pískovcového kříže. Rok postavení 1911 najdete na jeho zadní straně. Jím byl nahrazen kříž dřevěný. Lípy byly vysazeny při postavení nové školy v roce 1887. Lípa naproti, na vnějším rohu plotu je také zajímavá. Ne stářím, ale výsadbou. Byla vysazena 23. 11. 1948 k 52. narozeninám tehdejšího prezidenta Klementa Gottwalda. Ve školní budově je dnes mateřská škola, obecní úřad a knihovna. Vraťme se ale na ulici Hlavní. Tady si na další informační tabuli přečtete údaje o Dlouhoňovickém potoku, vysazeném stromu a zde umístěné hornině v naší kamenné stopě.

 

Budeme-li jí nadále sledovat, dojdeme okolo hasičské zbrojnice z roku 1906, ke kapličce, kde je u informační tabule uložen zatím poslední útvar naší kamenné stopy. Teď se můžete vydat ulicí Pod Vlekem vlevo. V dálce již vidíte hřbitov, založený až v roce 1939. Do té doby se pochovávalo v Písečné. Na stěně smuteční síně je pamětní deska těm, kteří se nevrátili z války. Nad hřbitovem se zvedá kopec Kalvárie, 460 m n. m. Tady byla v roce 2009 vybudována „Výhledna“, je zapsaná v Knize českých rekordů. Z tohoto místa přehlédnete za pěkného počasí celý hřeben Orlických hor, masiv Králického Sněžníku, Bukovou horu a při velkém štěstí na levém obzoru Krkonoše.

 

Sejdeme zpět ke kapličce a pokračujeme ulicí Pod Vlekem okolo zimního areálu s Chatou Rolba, která se využívá celý rok, až na silnici 312. Po ní jdeme vlevo a po chvilce dojdeme k zahrádkářské kolonii založené roku 1980. Proti ní je odbočka k Urbanově studánce. Přejdete přes Dlouhoňovický potok a proti jeho toku, asi po padesáti metrech, již můžete usednout k zaslouženému odpočinku a osvěžit se vynikající chladnou vodou.

 

Tady naše putování Dlouhoňovicemi může končit. Co jste ještě neviděli, je dřevěný kříž u křižovatky silnice 312 s ulicí Hlavni, jalovec, o kterém píše ve svých dílech spisovatelka Ema Jarošová, na křižovatce Hlavní a Luční a křížek za křižovatkou Hlavní a silnice k Písečné.

 

Práci si dal a sestavil Jiří TydlitátAKTUALITY OBCE DLOUHOŇOVICE